Museums

Malá i velká muzea, která představují velkou část naší historie. Dozvíte se tu o tom, jak Baťa začínal šít boty, navštívíte starou skautskou klubovnu v horách a nahlédnete přes rameno slavnému učiteli národů Janu Amosi Komenskému. 

Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín

Ve Zlíně i okolí je hned několik poboček muzea. Začít ale určitě musíte tou hlavní, která je v budovách 14 | 15 Baťův institut ve Zlíně, ve starém továrním areálu. Je tu expozice výroby obuvi, kam přesunuli staré stroje z okolních továren, je tu Muzeum obuvi, kde najdete boty japonských Gejš i pračlověka Ötziho. Je tady expozice věnovaná cestovatelům Hanzelkovi a Zikmundovi, je tady krásná expozice, která popisuje dějiny zlínského animovaného filmu. 

Filmový uzel Zlín

Právě tady najdete všechno, co se týká historie zlínských filmových ateliérů. Na kopci Kudlov, který leží nad Zlínem, totiž vznikl samostatný areál filmových ateliérů, kde se natáčely slvané filmy pro děti i pro dospělé. Kromě muzea filmu je tu také skvělá dětská interaktivní herna Chlívek prasátka Lojzíka. 

Muzeum Jana Amose Komenského

Jan Amos Komenský se podle všeho narodil v Uherském Brodě, v Nivnici nebo v nedaleké vesnici Komňa. Tak nebo tak, jeho život byl plný cestování, poznávání, a rozhodně se s ním nemazlil. V uherskobrodském zámku můžete zajít nakouknout do expozice věnované životu slavného učitele, který procestoval celou Evropu ve snaze najít pro děti ideální učební podmínky, naučit je, že škola může být hra. 

Muzeum luhačovského Zálesí

V Luhačovicích mají krásné muzeum, kde se věnují etnografii i regionální architektuře. Najdete tu skvěle připravený Kabinet Dušana Jurkoviče, který se věnuje jeho životu i jeho jedinečným stavbám, pravidelně tu jsou výstavy, které jsou velmi pečlivě připraveny tak, aby poučily dospělé a zabavily děti. 

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty

V muzeu jsou exponáty, které se podařilo najít v okolí obce. Jsou to různé kusy letadel, ale i dokumenty či výstroj pilotů. Sbírka je však soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.  Kromě turistů z regionu jej hodně navštěvují i Američané. Například rodinní příslušníci aktérů tragické bitvy.

Muzeum Vlachovska

Maličké muzeum v obci Vlachovice, které se věnuje místnímu hospodaření a historii obce i jejího okolí. Místním se podařilo tady přivést k životu prastaré dřevěné sušírny ovoce, které si můžete projít po naučné stezce. A zakončit procházku právě v Muzeu Vlachovska. 

 

  • Museums

V okolí také najdete