Bílé Karpaty

O Bílých Karpatech by se dalo říct, že to jsou trochu zapomenuté hory. Leží až na samém východě České Republiky u hranic se Slovenskem. Nikdy to nebyl bohatý a úrodný kraj, prý tu žily bohyně a čarodějky, lapkové i černokněžníci. Dodnes je to krajina, kde nepotkáte moc lidí. Stačí se trochu zatoulat. 

Královec a pozorovatelna Durch

Kousek od městečka Valašské Klobouky najdete vrch Královec. Na něm stojí rozhledna, ze které je vidět široko daleko. Až se tady pokocháte, vydejte se na druhou stranu kolem jedlí u Baribala až k pozorovatelně Durch. Nechala ji tu postavit firma Jánošík, která vyrábí dveře a okna. Atypická dřevěná pozorovatelna podle návrhu architekta Zdeňka Fránka je krásným oknem do duše Bílých Karpat. 

Valašské Klobouky

Valašské městečko, kde ještě dnes stojí typické lidové stavby z opracovaných trámů, nazývané dřevěnice. Jedno do roka se tu koná Mikulášský jarmek, na který se sjíždí čerti z celého okolí, a připomínají tak trochu rakouské čerty Krampus. My ale máme ty naše, české, kteří provází družinu Svatého Mikuláše, který obdarovává děti, které byly celý rok hodné. 

Ve Valašských Kloboukách se zastavte v restauraci Beseda na náměstí, kde se vaří tradiční jídla a mají tu pivo z létajícího pivovaru. Zajděte si do muzea i do Červeného domu, o kterém se říká, že tu bydlíval kat a žlábek vedoucí do ulice sloužil k odvádění krve. Ale nebojte se, pravda to není. Valašské Klobouky mají také několik domů, které jsou nádherným příkladem ranné secese architekta Huberta Gessnera. 

Osada Sidonie a Svatý Štěpán

Maličké vesničky na pomezí Čech a Slovenska, to je Sidonie a Svatý Štěpán. Místu, kde silnice protíná hranici se říká Vlárský průsmyk, a od nepaměti tudy turecké a kurucké hordy pronikaly na území tehdejší Moravy. Řeka Vlárka, která protéká obcí Sidonie je napůl česká a napůl už slovenská. A právě Sidonie je velmi zajímavé místo. Bývalá sklářská osada s maličkým domky sklářské kolonie, s pecemi, ve kterých se ještě před pár lety pekl chléb pro celou obec. Rozkošná ukázka horského industriálního osídlení. A také krásný výchozí bod pro cestu na Vršatec. 

Hrad Vršatec a vrch Chmelová

Vysoko nad Sidonií, větší částí už na Slovensku, leží zříceniny hradu Vršatec. Ještě kousek nad ním, kam stojí za to si vyšplhat, se tyčí skalnatý vrch Chmelová. Je odtud nádherný výhled na Bílé Karpaty, a právě tady jsou snad nejhezčí západy slunce u nás. 

Brumov Bylnice

Městečko Brumov Bylnice ještě dnes stráží honosný středověký hrad. Kdysi dávno to bylo jediné útočiště, které skýtalo místním ochranu před nájezdy Kuruců, Turků a dalších nájezdníků, kteří sem pronikali Vlárským průsmykem z Východu. Hrad je v létě přístupný, občas se tu dělají i kulturní akce. 

Vlachovice

Vesnička Vlachovice je jedinečná svými sušírnami ovoce. Dřevěné domky z opracovaných klád kdysi stávaly u každdé druhé chalupy. Topilo se tu v peci a sušilo se ovoce a bylinky. Místním se povedlo opravit hned několik sušíren a vy si tak můžete projít naučnou stezku, která je spojuje. Ve Vlachovicích je také malé Muzeum Vlachovska, je tu skvělá restaurace Na Mýtě, kde se vaří z lokálních surovin, je tu bednář, který vyrábí sudy už po několik generací. 

Hostětín

 Hostětín je docela malá vesnička, jedna z mnoha v podhůří Bílých Karpat. Čím je ale zvláštní? Je tu ekocentrum Veronica, kde se vyrábí úžasné mošty a další dobroty, mají tu kořenovou čističku na odpadní vody, obec se vytápí biomasou a v provozu je ještě řada dalších projektů ekologicky udržitelného hospodaření. Dokonce i sám britský princ Charles se na to přijel podívat. 

Mikulčin vrch

Křižovatka turistických tras a trailů, známé výletní místo na zimu i na léto, to je Mikulčin vrch. Rozhlížet se odtud můžete do krajiny Čech i Slovenska, jezdí se sem na kole i na běžkách a je to krásná zastávka na vašich cestách přes Bílé Karpaty. 

Velký Lopeník

Také na Velkém Lopeníku stojí rozhledna. My, Češi, je prostě máme rádi. Z té lopenické uvidíte Bílé Karpaty, Javorníky i Vizovické vrchy. Dřevěná rozhledna stojí nad typickou krajinou Bílých Karpat s pasínkami, loukami, remízky a starými pralesy. Zatoulat se tady vůbec není na škodu. 

Velká Javořina

Královna Bílých Karpat a nejvyšší hora celého pohoří. Stejně jako řada dalších vrcholů, leží i Velká Javořina na pomezí Čech a Slovenska. V zimě tu je několik kilometrů upravovaných běžkařských tras, nahoře najdete kamennou turistickou chatu, kam se chodí na borůvkové knedlíky, na guláš a pivo. Vede sem hned několik cest a je to vděčné místo pro pořádnou celodenní túru krásnou karpatskou krajinou. 

  • Bílé Karpaty

V okolí také najdete