Secese a lidová secese

Secesi známe především jako jedinečný architektonický sloh plný florálních motivů a kudrlin. U nás na Zlínsku a Luhačovicku najdete jeho kořeny, ale také jedinečný přístup k secesi jako takové - lidovou secesi Dušana Jurkoviče. 

Secesní domy ve Valašských Kloboukách

V maličkých Valašských Kloboukách se narodil architekt Hubert Gessner. Jen díky němu to dodnes stojí nádherné secesní budovy. Vůbec první secesní budovou na území Česka je vila Josefa Bratmanna, která stojí jen kousek od náměstí. Je tu dům U Slunce, dům Jana Horného, Růžičkův dům i přístavba Besedního domu, kde však secesní fasáda časem vzala za své. 

Luhačovice Dušana Jurkoviče

O lidové secesi Luhačovic by se dalo vyprávět opravdu dlouho, a nejlépe uděláte, když se za tímhle vyprávěním vydáte do Muzea luhačovického Zálesí přímo v centru městečka. Nejvíc staveb najdete přímo na kolonádě, kde slavný architekt navrhl modernizace lázeňského areálu a dostavbu řady budov. Dnes je řada z nich památkově chráněná, dochovaly se interiéry, budovy jsou opraveny a rekonstruovány. Ubytujte se tu nebo si zajděte na čaj, kávu a oplatek. 

  • Secese a lidová secese

V okolí také najdete