Baťovská architektura

Město Zlín je vlastně jedinečný projekt. Továrna v zahradách, město v továrně. Na stráních dělnické kolonie s drobnými cihlovými domky, pečlivě promyšlené Náměstí práce a celý obslužný systém města, pečlivě číslovaná továrna, aby se v ní každý vyznal. Stejně, jako novátorské bylo obchodní myšlení Tomáše Bati, stavěl se i k projektování města. 

Náš tip: Rozhodně nesmíte minout projekt Zlínský architektonický manuál ZAM. Najdete tu nejen popsány všechny zlínské významné a krásné budovy, ale také mapičky s procházkami po tematických architektonických celcích. 

Baťovské domky

Dělnické kolonie mají po celém světě různé podoby. Také Baťa pracoval na tom, aby bydlení pro jeho zaměstnance bylo účelné, moderní a jednoduché. Doma měli zaměstnanci odpočívat a rozvíjet se. Vzniklo hned několik typů řadových domků, byla vyhlášena soutěž na ideální řešení. Nejvíce se o detailech bydlení, které dodnes zlíňáci milují, dozvíte v Infopointu baťovského bydlení

Ředitelské vily

Organicky propojené s dělnickými domky jsou i některé ředitelské vily. Ve Zlíně jich je celá řada a patří k jedinečnému zrcadlu jednotlivých osobností baťovských ředitelů. 

Baťova vila

Nejvýraznější bývala vila samotného "šéfa" Tomáše Bati. Stávala v rozlehlé zahradě, kterou dnes přeťala hlavní komunikace. Domluvte si tu prohlídku a poznejte soukromí muže, který dal Zlínu jeho nynější podobu. 

Tovární areál

Zatímco jinde jsou brownfieldy a bývalé továrny trnem v oku samosprávám i majitelům, Zlín je na svou továrnu pyšný. Aby ne. Leží v centru města, prolíná se v ní kulturní život s pracovním, najdete tu úřady, poštu, kavárny, fitka, galerie. V zadní části pořád sídlí řada velkých zlínských firem, které se věnují promyslové výrobě. Šachovnicové uspořádání budov má svou přísnou logiku. Prohlédnout si je můžete zevnitř v rekonstruovaných budovách 14 | 15 Baťův institut nebo z výšky z budovy 21 přezdívané Zlínský mrakodrap. 

 

  • Baťovská architektura

V okolí také najdete