Funkcionalismus

Jednoduché účelové stavby elegantních tvarů a bez zbytečných kudrlinek. Takové jsou funkcionalistické stavby, které lahodí každému, kdo má rád přímost a jednoduchost. Na Zlínsku a Luhačovicku jich máme docela pěknou sbírku, Tomáš Baťa v tomto duchu vystavěl celý Zlín. 

Bílá čtvrť Luhačovice

Jedinečná a elegantní čtvrť s jednoduchými penziony a hotelovými domy nese své jméno podle bělostných fasád, které kdysi domy nesly. Dnes tu stojí slavné vily Radun, Viola nebo Avion, pod nimi krásně zrekonstruovaná plovárna. Doplňují je rodinné vilky Jarča, Eva a Draža. Tohle místo stojí za procházku (a kávičku v Radunu). 

Pošta Luhačovice

V centru lázeňského městečka stojí nádherná budova pošty. Zvenčí je tvořena proskleným atriem, uvnitř najdete prastaré poštovní schránky, přepážky a atmosféru, za jakou se chodí do starých filmů. 

Obchodní dům Zlín

Ještě nedávno to byla rozpačitá budova oplechovaná vlnitým plechem. Uvnitř se krčilo pár prapodivných obchůdků a dole u toalet měla svou kancelář kartářka. To už je dávno pryč. Obchodní dům dostal nový kabátek, ve spodním patře jsou obchody, cukrárny a bary, uprostřed luxusní Bistrotéka Valachy, nad ní kanceláře a nad nimi wellness hotel. 

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Tahle stavba je neuvěřitelná. Uvnitř prakticky nic není. Je strohá, a přitom neuvěřitelně krásná. Původně měla být galerií nebo kulturním centrem. Po smrti Tomáše Bati však byla využita jako památník jedinečného muže, který postavil celé naše krásné město. Uvnitř najdete repliku letounu, ve kterém Tomáš Baťa s pilotem panem Broučkem zahynul. Běžte se nechat překvapit výjimečností prázdnoty téhle stavby. 

Ostatní zlínské stavby

Velmi dobře jsou (nejen) funkcionalistické stavby Zlína popsány ve skvělém projektu ZAM Zlin. Zkratkta ZAM značí Zlínský architektonický manuál. Kromě webové stránky se spoustou informací ho doprovází také mapky s trasami, které vás po zlíně provedou těmi nejhezčími místy. 

  • Funkcionalismus

V okolí také najdete