Lidová architektura

Zlínsko a Luhačovicko je známé především roubenou valašskou architekturou. Domků z opracovaných dřevěných trámů byly kdysi plné vesnice i městečka. Dnes už se dochovaly málokdy a musí se za nimi cestovat. Přesto je tu pár míst, kde na ně zaručeně narazíte. 

Miukláštíkovo fojtství Jasenná

Tohle je úžasná stavba. Mezi domky v obci Jasenná najdete velké hospodářství s roubeným patrovým fojtstvím. V roce 1748 ji nechal postavit Josef Mikuláštík, dodnes stojí v původní podobě a na původním místě. Slouží jako muzeum, které ukazuje, jak se právě tady žilo dřív. Krásný kus historie. 

Památková zóna Valašské Klobouky 

Městečko Valašské Klobouky je jedno z mála, kde se i přes několikeré požáry zachovaly v původních lokacích roubené a lidové stavby. Jejich seznam najdete na webu města Valašské Klobouky, ale určitě na ně narazíte i při procházce městem. Na náměstí před Muzeem navíc stojí prastarý pranýř, kam se dřív pro ostudu uvazovali ti, kdo udělali nějaký prohřešek. 

Vlachovice

Jestli někde natrefíte na velké množství lidových staveb, je to právě ve Vlachovicích a jejich okolí. Lidé tu dodnes žijí tak nějak pokorněji a klidněji. Místním se navíc povedlo zachránit a opravit několik starých dřevěných sušíren, ve kterých se dřív sušívalo ovoce a bylinky. Fungují dodnes. Můžete se projít naučnou stezkou nebo se zastavit v malém Muzeu Vlachovska. V obci pracuje také bednář, jakých je v Čechách už jen málo. Na oběd se zastavte v restauraci Na Mýtě, kde vaří polévku ze sena a jídla z místních surovin. 

Náš tip: v sousedních destinacích Kroměřížsko a Valašsko mají i své vlastní skanzeny, kde můžete vidět lidovou architekturu v nádherném prostředí. Navštivte Rymice nebo Rožnov pod Radhoštěm. Stojí to za to. 

  • Lidová architektura

V okolí také najdete