Moderní architektura

Máme tu úžasné kousky architektury 21. století. Najdete tu pavilon, který Česko reprezentoval na Expo v Miláně v roce 2015. Jsou tu budovy slavné architektky Evy Jiřičné i drobné kapličky z per mladých architektů. 

Expo Pavilon Milan 2015 Koma Vizovice

Český pavilon pro Expo v Miláně v roce 2015 získal řadu ocenění. Mimo jiné také za to, že je postaven z modulárních bloků, které vyrábí vizovická firma Koma Modular. Díky tomu bylo možné ho po výstavě rozebrat, přepravit zpět do Vizovic a tady z něj udělat návštěvnícké centrum firmy, a zároveň součást Centra modulární architektury, které tady roste. 

Památník T. Bati

Vznikl už ve 30. letech dvacátého století, ale dodnes je úžasným příkladem čisté moderní architektury. To možná proto, že svou jednoduchostí, strohostí a účelovostí skvěle vystihuje vizionáře Tomáše Baťu, který ze Zlína řídil světové meziválečné impérium obuvnické značky Baťa. Památníku se ne nadarmo říká zářící krystal. 

Budovy Evy Jiřičné

Rodačka Eva Jiřičná většinu svého pracovního života strávila v Londýně. Do Zlína se ale vrací svými realizacemi Kongresového a Univerzitního centra nebo výstavbou nové univerzitní budovy č. 18. Leží v těsném sousedství v centru města, můžete si je prohlédnout zvenčí nebo se jimi projít uvnitř. 

Kostel sv. Václava Sazovice

Jako svitek papíru, kterým do kostela prostupuje světlo. Tak vypadá nový kostel sv. Václava v Sazovicích. Křehoučká a elegantní stavba Marka Jana Štěpána je nejen kostelem, ale také kulturním centrem. 

Kaple sv. Antonína Paduánského Fryšták

Tak o tomhle místě skoro nikdo neví. Objevili jsme ho teprve nedávno. Nad obcí Fryšták nedaleko Zlína stojí kulatá věž z pálených cihel, která korunuje skalnaté návrší. Nechal ji tu postavit místní podnikatel a stavebník, který Skalku miloval. Výjimečná stavba na výjimečném místě. 

 

  • Moderní architektura

V okolí také najdete