Hrady a zámky

Ani hradů a zámků u nás nemáme málo. Starobylé strážní hrady, které sloužily k obraně moravských hranic, se tu střídají s loveckými zámečky, šlechtickými sídly i honosnými zámky s nádhernými parky. Kudy k nim? Tady na mapě jsme vám je vyfiltrovali, ale máme pro vás i takový malý checklist. 

Zámek Vizovice

Tohle je snad nejkrásnější zámek u nás. Barokní trojkřídlý zámek se zářivě bílou fasádou, zámecký park s prastarými alejemi, uvnitř se všechno jen blyští. Určitě si zajděte dovnitř na prohlídku. Říká se, že za války schoval všechno zámecké vybavení správce po vizovických chalupách, aby se mohlo zase v lepších časech na zámek vrátit. 

Zámek Wichterle Slavičín

Zámek Wichterle dlouho ležel ladem. Střídaly se tu restaurace a hospody, nikdo se o něj moc nestaral. Uprostřed městečka Slavičína to byla taková velká opuštěná budova. V roce 2019 ale zámek Wichterle otevřel v úplně novém kabátku. Noví majitelé se postarali o citlivou rekonstrukci, zřídili tu hotel s restaurací, kavárnou a pivními lázněmi v rozlehlém zámeckém sklepení. Můžete si udělat piknik v zámeckém parku nebo sem jenom tak jít na snídani. 

Zámek Zlín

Tady se teď dějí věci. Starý zámek v centru města byl dlouho místem, kam se chodilo jedině do zámecké restaurace. V posledních letech ale ožívá díky sdružení Zlínský zámek, o. p. s. Dělají se tu skvělé výstavy, je tu Galerie Václava Chada, probíhají tu akce Zlin Design Week nebo Zlin Film Festival. 

Zámek Lešná

Uprostřed zlínské zoo se skrývá nádherný zámek, který dal celé oblasti jméno. Zámek Lešná tu stával ještě mnohem dřív, než se tu objevily první pavilony a voliéry. Dnes tu stojí mezi lachtany a žirafami jako skvostná připomínka minulých dob. Členitá fasáda s mnoha věžičkami, arkýři a balkonky je ovlivněna novorenesancí i švýcarským stylem, pro svou rodinu ho nechal na počátku 19. století postavit Josef Jan ze Seilernu. Uvnitř najdete řadu artefaktů z cest po celém světě i nádherné zámecké pokoje. 

Zámek Nový Světlov

Nový Světlov, který ční nad Bojkovicemi, je dnes v soukromých rukou. Hotelový komplex v nádherných kulisách zámku ve stylu tudorské gotiky, je dominantou celé krajiny. Na protějším kopci se můžete v létě uvelebit u sezónního Bistra Na Kopci, dát si sendvič a kochat se výhledem právě na zámek Nový Světlov. 

Zámek Napajedla

V Napajedlích mají slavný hřebčín, mají tu starý klášter, kde je dnes výborné muzeum, koncertní síň ve staré kapli a výjimečná kavárna. Mají tu ale také barokní zámek, který stoji v rozlehlém zámeckém parku. Dnes je z něj hotel, kde se můžete ubytovat, konají se tu svatby a oslavy. 

Zámek Luhačovice

V zámku v Luhačovicích dnes sídlí hlavně Základní umělecká škola, kde se děti učí hrát na housle, na klavír nebo malovat. Barokní zámek vystavěl rod Serényiů, kteří se tak zasloužili o zásadní rozvoj lázní a celého městečka. 

Zámek Uherský Brod

Už ve 14. století tu stával hrad, kam se čas od času uchylovali králové a panovníci. Několikrát byl poničen a dnes na jeho místě stojí zámecká stavba z přelomu 17. a 18. století. Využívá ji Muzeum Jana Amose Komenského, které připomíná osobnost nejslavnějšího učitele světa a místního rodáka. 

Hrad Malenovice

Nově zrekonstruované expozice Muzea jihovýchodní Moravy najdete na hradě v Malenovicích. Když se pořádně rozhlédnete kolem, zjistíte, že Malenovice v části svažující od hradu dodnes nápadně podobají středověkému předhradí, a že tu čas plyne jaksi pomaleji. 

Hrad Brumov

Brumovský hrad byl důležitým strážcem jediné obchodní stezky, která vedla přes hory z Čech na Slovensku, do Uher a dál na Východ. Jinak neprostupné kopce bylo možno přejít jedině Vlárským průsmykem, a právě proto tu teď stojí strážní hrad. Dnes je mohutnou a romantickou zříceninou. Můžete se jít podívat dovnitř, občas se tu pořádají koncerty nebo divadla. 

Hrad Vršatec

Romantická zřícenina uprostřed lesů, to je hrad Vršatec. Vršatcem se prohnaly dějiny, byl několikrát dobyt, pobořen náhodným výbuchem střelného prachu, a nakonec se svolením panovníka zbořen. Dnes tu stojí pár zbytků hradních stěn, je odtud ale krásný výhled do údolí, a jen kousek nad hradem se rozprostírá vrch Chmelová s úžasnými západy slunce. 

  • Hrady a zámky

V okolí také najdete